Život studenta není tak ideální, jak si ho mnozí dospělí představují. Lidé tráví většinu času ve škole a svůj volný čas se snaží rozložit mezi přátele, rodinu, práci, hromadu knih a referátů. Jak přežít studentská léta a nezbláznit se? Ač je to informace pro mnohé nepřijatelná, skutečně prolistujte tu brožurku, co jste dostali při vstupu na akademickou půdu a nebojte se pídit po různých výhodách a podporách.
student s brašnou
Tady jsou základní věci, které vám život a studia usnadní:
1.      Studentské jízdné, ISIC a jakýkoliv jiný studentský průkaz jsou zásadní pro snížení výdajů!
2.      Zažádejte o ubytovací stipendium, které vysoká škola nabízí.
3.      Zvažte, zdali trocha píle nestojí za odměnu ve formě prospěchového stipendia.
4.      Jezte raději v menzách než po restauracích, a pokud jsou dny, kdy je možné si uvařit sami, udělejte to.
5.      Vyhledejte studentské kluby, kde nabízejí jídlo za přijatelnou cenu.
6.      Brigády – vhodné jsou ty s flexibilní pracovní dobou nebo ty zaměřené přímo na studenty. Existuje spousta stránek, kde najdete výčet pracovních příležitostí. Od hlídání dětí až po práci v kině, či za barem. V některých pracích se dokonce zvládnete i učit.
7.      Doučujte své kolegy za menší finanční obnos.
8.      Prodejte věci, co už nepoužíváte. Například oblečení. Internet nabízí stránky, kde je možné se starých věcí zbavit.
9.      Pokud sháníte vybavení do kuchyně či nábytek a nechcete za to dát majlant, tak vyhledejte stránky, kde studenti prodávají věci studentům.
10.  Zkuste sdílené bydlení s přáteli, případně ještě levnější variantu – bydlení na koleji. Možná přijdete o druh komfortu, ale dostanete zpět nezměrné množství zábavy.
11.  Pokud byste měli pocit, že jste až moc zavřeni mezi knihami a počítačem, tak škola, EU nebo různé organizace nabízejí výjezd do zahraničí s pokrytím přímých nákladů, s tím, že pobyt je doplněn menší prací či jiným úkolem. A kdo by nechtěl do zahraničí zadarmo?
růžové prasátko
Peněz je při studentském životě skutečně málo, ale pokud člověk využije všechny možnosti, které mu škola, stát či vlastní kreativita nabízejí, tak se dá finančně skutečně dobře vyžít i ve velkých městech jako je Praha či Brno. Navíc možnost přivydělání si ve větších městech znamená i větší plat.
Školy rovněž nabízejí pracovní stáže či jiné pracovní nabídky, které vám pomohu si trochu přilepšit. A pro ty odvážnější z vás je tu příležitost si vydělat skrze studentské soutěže, ve kterých soutěžíte například ve svých dovednostech, v umění prezentovat nebo ve vypracovaných pracích dle zadání. Způsobů je mnoho, zkuste je hledat!