Chodíme rádi do míst, kde víme, že se nebudeme nudit a domů se budeme vracet plní zážitků. 
Vyrazíme-li na koncert oblíbené skupiny, nejen, že si můžeme z plných plic zazpívat a vyskákat se do alelujá, ale dokonce rodiče, kteří s sebou přivedou odrůstající potomstvo, dostanou vzápětí pochvalu, že teď mají důvod být konečně na ně hrdí, protože jsou cool. A to potěší.
Tady se nesoudí, co máte na sobě, jestli máte v pořádku „pomalovaný“ obličej, protože sem se každý přišel bavit.
knihy v knihovně
Sice vám občas může na záda šplíchnout trochu vína, nebo piva z kelímku, od poskakujícího člověka za vámi, ale to už tak k tomu patří.
Ovšem, pokud navštívíte koncert klasické hudby, to je něco jiného. Páni jsou v obleku, dámy v šatech a perfektně upravených účesech, mluví se tlumeným hlasem, protože už samo prostředí vyvolává v člověku určitý respekt a někdo se tu může cítit nesvůj.
Víte, co ale není k zahození? Autorské čtení. Přijít si poslechnout, jak spisovatel čte zajímavé pasáže ze svého díla, koupit si knihu a nechat si ji podepsat. Jenom doufám, že to každý dělá proto, aby si ji přečetl a ne aby mohl říkat, že ji má a navíc podepsanou!
žena v galerii
Navštěvujete rádi galerie? Já jo. Stát u obrazu, dívat se na něj zkoumavým zrakem, jako bych chtěla odhalit, kudy vedly umělcovy tahy štětcem a představovat si, jak se u vytváření díla, které vyvolává určité pocity, sám cítil.
Když jdete do divadla, vsoukáte se do hezkého oblečení a totéž očekáváte od ostatních. Bohužel, nejen v Románu pro ženy je možné se setkat s mužem, který přijde ve svetru a má vysvětlení, že k čemu kupovat oblek, když jindy by ho nevyužil. A přidá „vtipnou“ poznámku, že stejně bude tma.
Pravda, spousta cizinců nechápe, proč se tak strojíme, když oni ve své zemi tam chodí běžně v džínách a teniskách, ale pro mě to znamená, že slušným oblečením uctíme odvedenou dřinu herců. I když je fakt, že zvonící mobil nafintěné dámy, všechno zazdí.
Pamatujete si dobu, kdy jste jako malí navštěvovali s rodiči památky a celá rodina byla hezky oblečená?
Chybí mi to. Já sice pořád tak nějak to dodržuju, ale vnímám, že jsem za exota.
posluchači kapely
Když na nádvoří zaparkují cyklisti, je jasné, že nebudou ženy v sukních, ale ti, co vystoupili z auta, by mohli místo roztrhaných, byť drahých, kalhot, mít něco hezčího. Ani vyšpulený polonahý zadek mladých dívek, co všechny okolo zdraví svým opálením, není pro takové příležitosti vhodné. Jasně, můžete namítnout, že mi do toho nic není, ale já tvrdím, že ano, pokud mám být s takovým děvčetem pohromadě na prohlídkovém okruhu. Navíc, jak jsem měla u takových slečen možnost zjistit, nezajímá je historie, ani předměty, ale celou dobu ruší svým klábosením výklad. Bohužel není v silách průvodce je pokárat. A rodiče se tváří, že oni k nim nepatří.
Ale i přes některé nedostatky si nemyslím, že bychom byli nekulturním národem. Třeba ti rušiči tam jsou z donucení a raději by se účastnily třeba nějakého sportovního turnaje.

3.6
08