V první řadě by bylo dobré si odpovědět na otázku, zdali jsme dostatečně důslední ve výchově, nebo podléháme náladám a rozmarům svých dětí. Máme stanovená pevná pravidla nebo si je upravujeme, jak se nám zlíbí nebo zrovna hodí do příležitosti? Pojďme se společně zamyslet nad některými faktory a možná se můžeme poučit z chyb, které děláme.
smutná holčička
1.       Děti se snaží ovládnout situaci
Docela běžný trik našich dětiček. Zkouší naši trpělivost, kolik toho vydržíme. Abychom si udrželi přirozenou autoritu, nesmíme v žádném případě přistoupit na jejich hru. Uvedu příklad. Připravili jsme naší ratolesti snídani, jenomže jí se zrovna něco na tom nelíbí, talířek, hrneček, složení na talíři atd. Začne vřískat, že chce něco úplně jiného a dožaduje se svého. V rámci zachování klidu a také možná myšlenky, aby nás sousedé nepomluvili, se přizpůsobíme a přistoupíme na jeho hru. Ovšem, aniž bychom si to uvědomili, dítě převzalo iniciativu a naše rodičovské autorita je jaksi pryč. Často takto vítězí v obchodě, na návštěvě apod. Jediná rada zní – nenechávat děti, aby ovládaly situaci.
chlapeček na schodu
2.       Nikdy je v jejich přítomnosti neomlouvejte, že jsou jen děti
Někdy nám dokážou připravit horké chvilky. Začnou zlobit a projevovat se na místech, kde to pro nás není vhodné. Občas se divíme, kde se to vůbec v nich bere. Ztropí scénu ve frontě, u lékaře, na úřadě…. Pokud se k tomu nezachováme s autoritou a nenapomeneme je, případně nevysvětlíme situaci, proč to musí být takto a ne po jejich, prohráváme. Často se totiž obhajujeme slovy – vždyť jsou to jen děti nebo to víte, to jsou holt děti. Tahle věta 100% zaručí, že se příště bude situace opakovat a my brzo ztratíme nervy a trpělivost.

3.       Stanovte si doma jasná pravidla
Dítě má mít jasný řád, aby vědělo svoje hranice, samozřejmě je bude chtít překračovat, aby zjistilo, co ho čeká, ale my, jestli jsme hranice jednou stanovili, tak v nich musíme být pevní. Batolata a předškoláci jsou mimořádně bystří, a jak poznají naši nejistotu, tak toho hned využijí. Častokrát se jim totiž věnujeme na úkor svého volného času. Hlavně večer, když mají jít spát. Samozřejmě nás budou zkoušet, že se jim ještě nechce nebo mají žízeň a podobné triky. Pokud budeme okolo nich běhat a skočíme jim na jejich taktiku, tak bohužel pěkné chvilky s partnerem budou pryč. Nestihnete se společně podívat na film nebo si jen tak popovídat v klidu bez svých potomků.
plačící kluk
Bohužel na správnou výchovu dětí neexistuje šablona, přesto mnohé máme ve svých rukou my, rodiče. Stanovme si pevná pravidla, buďme přísní i na sebe, když je jednou stanovíme, musíme si je obhájit. A neposouvejme kolíky hranic jen podle nálady a brekotu našich roztomilých dětiček. Důslednost se rozhodně vyplatí.